Doświadczenie i tradycja

Praca Justyny Gancarek z instrumentami ma swoje korzenie w rodzinnych tradycjach i zamiłowaniach muzycznych, a przede wszystkim w lutniczej atmosferze domu, w którym się wychowała.

Jej ojciec ? Andrzej Łapa - obecnie profesor lutnictwa na Akademii Muzycznej w Poznaniu, od lat pracuje wśród instrumentów. Profesjonalną wiedzę i umiejętności zdobywał najpierw pod okiem mistrza polskiego lutnictwa Franciszka Marduły z Zakopanego, pogłębił w trakcie studiów w Poznaniu pod przewodnictwem akustyka prof. Heleny Harajdy, a następnie we współpracy m.in. z prof. Włodzimierzem Kamińskim ? wieloletnim dyrektorem Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Pasja ojca, radość, którą odnajdywał w zawodzie oraz bogactwo muzycznego życia Poznania, w którym Justyna wzrastała, zmotywowały ją do zgłębiania tajników lutnictwa: najpierw w pracowni rodzinnej, a następnie na studiach lutniczych, które ukończyła w roku 1997, pisząc pracę magisterską dotyczącą konserwacji płyt rezonansowych w instrumentach smyczkowych. Już w trakcie studiów jej instrumenty zdobywały uznanie muzyków. W 1993 roku jej skrzypce zajęły III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Lutniczym im. Włodzimierza Kamińskiego.

Od 1995 Justyna Gancarek jest członkiem Związku Polskich Artystów Lutników.

Zafascynowana pięknem polskich gór oraz wyjątkową barwnością lokalnej muzyki i kultury oraz specyficzną otwartością i swobodą twórczą społeczności Południowej Polski, Justyna Gancarek przeprowadziła się na Pogórze, gdzie w 2007 roku otworzyła własną pracownię: najpierw w miejscowości Jamna, a następnie w pobliżu, w historycznym miasteczku Zakliczyn nad Dunajcem.

Pracownia w Zakliczynie mieści się przy trasie łączącej takie ośrodki muzyczne jak: Nowy Sącz - Tarnów ? Bochnia. Obecnie w pobliskich Lusławicach powstaje Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W celu utrzymania żywej więzi z uczelnią Justyna Gancarek podjęła prowadzenie wykładów z historii sztuki lutniczej na Akademii Muzycznej w Poznaniu, co kontynuuje już czwarty rok. Obecnie lutniczka zajmuje się zarówno budowaniem nowych instrumentów, jak i konserwacją starych, wykonuje korekty, wymianę włosia i naprawy smyczków oraz uszkodzonych instrumentów.

Z usług pracowni korzystają profesjonalni muzycy klasyczni i rozrywkowi z terenu całego kraju i z zagranicy, między innymi profesorowie i studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, członkowie Filharmonii Poznańskiej, oraz dzieci i uczniowie z Poznania, Krakowa, Bochni, jak również okolic Tarnowa i Nowego Sącza.

Lutnik, instrumenty smyczkowe,skrzypce, altówka, wiolonczela. Budowa instrumentów, profesjonalna konserwacja, korekta, naprawa, renowacja instrumentów muzycznych,w szczególności smyczkowych. Wypożyczalnia, wypożyczanie skrzypiec dziecięcych. Pracownia lutnicza- skrzypce nowe i historyczne, wycena, porady. Instrumenty, struny, futerały, smyczki. Usługi: Zakliczyn, Lusławice, Tarnów, Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko, Dębica, Kraków, Poznań http://www.google.pl/

 FILI Webdesign 2009
www.fili.com.pl